Proč je důležité umět uvolnit břicho

Proč je důležité umět uvolnit břicho?

Hodnocení krásy je v dnešním světě nastavené na jiných přednostech, než tomu bývalo kdysi.  Chceme se líbit, vypadat fit a hubení, zatahování břicha vnímáme jako samozřejmost. Někdy dojde až k trvalému nevědomému stereotypu a naopak umět uvolnit břicho je pro nás problém.
Proč je tedy důležité umět břicho uvolnit?

Začneme nejprve tím, že si uvedeme, co se děje, když břicho uvolněné není…
Neustálým tlakem břišních svalů proti orgánům a střevům zpomalujeme jejich funkci, průchodnost střev je omezená, břišní orgány nemají prostor k jejich přirozené činnosti, jako například trávení a odvádění škodlivin z těla. To, že máme neustále zatažené břicho přímo ovlivňuje náš dech, který je povrchový – neprodýcháváme celý objem našich plic, nezapojujeme do dýchání bránici. Důsledkem toho všeho může být chronická únava, bolesti hlavy, špatné vyprazdňování, bolesti břicha, bolesti bederní části zad.
Na spirituální úrovni můžeme docílit oslabení činnosti naší pupeční čakry (solar plexus). 

Jak a proč se tedy opět naučit uvolnit břicho?

Břišní dýchání
Položte se na záda nebo se posaďte s rovnými zády, položte si dlaně na břicho, do oblasti kolem pupíku. Chvíli pozorujte Váš dech a po chvíli ho začněte prohlubovat, zkuste Vaši pozornost upřít k oblasti dolních žeber, pupíku a beder. Zkuste se nadechnout tak, abyste vnímali jemnou přirozenou aktivitu v této části těla. Váš dech se začne přirozeně měnit a prohlubovat. Pokud je to pro Vás zatím moc náročné a necítíte změnu, zaměřte se na Váš pupek, zkuste se nadechnout tak, aby se pupík s nádechem od těla vzdaloval, s výdechem se vracel k páteři.
Břišním dýcháním přirozeně podpoříte činnost břišních orgánů a střev, podpoříte trávení, vyprazdňování a zmírníte případnou plynatost. S břišním dýcháním přichází uvolnění mysli, zpomalení toku myšlenek a s tím také uvolnění na psychické i fyzické úrovni. Dochází ke zdravému okysličení krve, podpoře mozkové činnosti, předcházíme vzniku migrén. Správným zapojením bránice také posilujeme tento hlavní dýchací sval, který může ovlivňovat stav naší bederní páteře.

Břišní čakra 
Manipúra-čakra leží uprostřed břicha za pupkem. Říká se ji rovněž „pupeční centrum“. Přesněji řečeno se oblast manipúry rozkládá zhruba 7 cm nad a 7 cm pod pupkem. V těle jí odpovídá solární plexus.
Manipúra je „město drahokamů“, ve kterém se nacházejí perly jasu, moudrosti, sebejistoty a pohody. Její záře zasahuje spodní čakry a stoupá nahoru až k srdečnímu centru, k anáhatě. Pocity štěstí a lásky, které zažívá člověk v srdci, vycházejí ve skutečnosti z manipúry. Pozitivní vyzařování manipúry zároveň pročišťuje svádhišthánu a múládháru a tříbí jejich vlastnosti.
Ve světle poznání se vášeň mění na nesobeckou lásku, zaujatost a předsudky na úctu a pochopení, nenasytná potřeba blahobytu nabývá zdravou míru. Pýcha se proměňuje v pokoru a zdravou sebejistotu, závist ve velkorysost. Temnota nevědomosti se rozplývá v jasu poznání a namísto tupé netečnosti se v člověku probouzí cílevědomé úsilí.
Funguje jako transformátor energie, adaptuje a rozvádí po těle pránu, kosmickou energii, kterou přijímáme spolu s potravou.
Energie protékající harmonicky manipúra-čakrou vyvolává pocit všeobjímající pohody. A jsme-li v pohodě, připadá nám všechno snadné. Pohoda vyzařuje do celého těla i do mysli, což je předpoklad pro to, aby byl člověk zdráv a dále se duchovně rozvíjel. (Zdroj www.cakry.cz)

Jak podpořit funkci břišní čakry:
Posaďte se pohodlně, s rovnými zády, dlaně uvolněte na stehna nebo kolena, zavřete oči, přirozeně prohlubujte Váš dech a začněte se soustředit na oblast Vašeho břicha, zkuste navnímat jemnohmotnou energii v oblasti kolem pupíku. Postupně nechte vyvstat v tomto místě obraz žlutě-zlatavého kulatého útvaru, soustřeďte se jen na tuto oblast a žlutou barvu. Vizualizaci můžete podpořit také mantrou “RAM”, která je mantrou právě pupeční čakry. Opakujte mantru RAM tak dlouho, jak vám to bude příjemné. 

Cviky
Dítě s koleny do široka – zaujměte pozici dítěte s tím rozdílem, že kolena vytočíte do široka, paže natáhněte, dlaněmi do země, břicho necháte přirozeně klesnout mezi nohy, vnímejte příjemné uvolnění břišních svalů a prohloubení vašeho dechu.

Uvolnění / Aktivita – naučte se střídat aktivitu břišní stěny s uvolněním. Ať už v rytmu dechu (nádech břicho se nafukuje, výdech břicho se přitahuje k páteři) nebo v zádrži dechu zkuste pracovat s břišní stěnou: uvolněte břišní stěnu a hned na to vtáhněte k páteři, opakujte několikrát, poté prodýchejte.
Pozn. Dechové techniky a jiné techniky, které stimulují břišní orgány je důležité provádět na lačno, nebo alespoň 3 hodiny po hlavním jídle. 

Některé jógové pozice, či fitness aktivity přímo vyžadují pevné břicho, abychom, například, zajistili podporu naší páteři. Na druhé straně u dechových technik, jako je kapalbhátí, je přímo nutné umět uvolnit břicho, abychom docílili maximálních účinků. 
Jako všude i zde je třeba najít rovnováhu. V situacích, které to vyžadují, mějme břicho aktivní, zatažené. Na druhou stranu, když si to můžeme dovolit, naučme dát břichu opět prostor.

Sdílet
Smoothie bowl

Tipy na letní snídaně

Snídáte rádi? Já taky. :-). V létě se přirozeně mění naše chutě, zvlášť v extrémně teplých dnech někdy ani nemáme chuť k jídlu nebo spíš toužíme po něčem lehčím a osvěžujícím…

více »
yogi čaj

Yogi čaj

Yogi čaj Nebo také masala, bílý čaj, chai tea… Čaj, který pijí nejen Indové a jogíni. Lahodný nápoj, který svou lehkou kořenitou a nasládlou chutí

více »
čaj

Jarní povzbuzení

Cítíte se na jaře unavení, malátní, bez elánu a chuti do života? Máte pocit, že Vám chybí nadšení a Vaše kreativita je na bodu mrazu a nemůžete se posunout dál? Zkoušeli jste někdy Vaše tělo na jaře očistit? Pokud ne, právě jarní očista by Vám mohla pomoci opět získat energii a dobrou náladu.

více »

Být sám se sebou

Jak moc důležité je umět být sám se sebou? Velmi. Protože od toho se odvíjí většina našich vztahů se všemi ostatními kolem nás.

více »

Zkusme chvíli netlačit na pilu

Taky se vám stává, že něco moc chcete, něco si přejete a ono to ne a ne vyjít?
A potom na to přestanete myslet, věnovat tomu přehnanou energii a najednou dostanete, po čem jste toužili?

více »

Nahlédnutí dovnitř

Nahlédnutí pod povrch, pod své touhy, nechat chvíli ego mimo místnost, napojení se na vnitřní hlas, intuici, sebe, vesmír…

více »

Hlavně v klidu

Máme tu další nový rok. Další předsevzetí, plány, cíle. Chceme být lepší, hezčí, zdravější, úspěšnější, vnímavější, chceme být všechno, co jsme minulý rok nebyli, chceme udělat to, co jsme nestihli.

více »

Cesta mé jógy

Lidé mají o józe různé představy. Pro jednoho může být jóga fyzické cvičení v sále plném lidí. Pro dalšího možnost, jak být na chvíli sám se sebou. Někdo vnímá jógu jako moment, kdy se zastaví a jen tak je. 
Jóga může mít mnoho podob a každý si v ní můžeme najít „svůj svět“. 

více »

Jak (ne)stárnout

Čas od času se setkávám s dotazy, týkajících se mého životního stylu, jestli jsou nějaké přirozené způsoby, jak si pomoct v boji proti stárnutí a jak se udržovat fit fyzicky, mentálně i duševně. Dala jsem tedy dohromady svoje jednadvacatero.

více »

Kontakt

Qubix 2020 © Všechna práva vyhrazena
error: Content is protected !!

Proč je důležité umět uvolnit břicho

  • Odesláním formuláře souhlasíte se storno podmínkami.
  • Další potřebné informace ode mne obdržíte emailem
  • Storno podmínky