Jaký styl jógy praktikovat, když…

Jaký styl jógy praktikovat, když…

Jóga je kouzelná v tom, že se v ní může najít opravdu každý. Jógu můžeme přizpůsobit našemu aktuálnímu stavu, náladě, emocím. Možná jste někdy slyšeli slovo tridóša. Jedná se o kvality, zastoupené v každém z nás, přičemž jedna převažuje: váta, pitta, kapha. Každá z nich se vyznačuje určitými projevy jedince, jeho vlastnostmi, povahovými rysy, náladou atd. Nemusíme být odborník přes ajurvédu, abychom pochopili, který tělesný typ jsme, nebo která energie u nás zrovna převládá.

Podle toho, jak na tom aktuálně jsme, je dobré vybrat si, jaký styl jógy budeme praktikovat. Někdy máme plnou hlavu myšlenek, nejsme schopní se soustředit na práci, či výkon. Jindy stíháme tisíc věcí najednou, jsme zapálení a je těžké se zklidnit. A pak jsou dny, kdy se nám nic nechce a máme problém zvednout se z postele.

Znám hodně lidí, kteří si myslí, že pro ně jóga není, protože jsou hyperaktivní a potřebují spíše dynamické aktivity. Setkala jsem se i s názory typu: „já jógu nepotřebuju, však se tam jen válí a dýchá…“

Jóga umí nabídnout řešení pro všechny. Pokud jste spíše aktivní typ člověka, můžete zkusit dynamické styly jógy, pokud naopak klidnější introvert, nabízí se meditace… ALE! Představte si například, že dostihový kůň, který trénuje sprint, bude místo regenerace znovu trénovat naplno. Nebo pokud je naopak jiný kůň líný, necháte ho, aby dál nerušeně odpočíval. Asi je z toho pochopitelné, že ani v jednom příkladě koni neprospějeme. Kůň, který jezdí dostihy, potřebuje regenerovat v klidu, a naopak líný kůň by měl být vyveden na pravidelné procházky. Asi chápete, kam tím mířím… Pokud u nás převažuje např. element ohně, který zase podpoříme ohněm, shoříme. Měli bychom tedy vyrovnávat. Celý náš život hledáme harmonii a můžeme začít jednoduchým pravidlem. A jak tedy praktikovat, když se cítím tak, či onak?

Pokud jsme roztěkaní a nedokážeme se soustředit, naše mysl je nestálá, ideální je zařadit do praxe stojné ásany, které uzemňují. Jsou to například bojovníci. Naše mysl se zklidní a budeme soustředěnější.

Když často jedeme na 120% a patříme mezi ty, co mají pocit, že musí všechno stihnout, je ideální do našeho dne zařadit meditaci, případně jin jógu. Zpomalme, zaměřme se na náš dech, vnímejme, co se děje uvnitř nás a zkusme chvíli „nic nedělat“. Bude to velká výzva a možná se to hned nepodaří a bude to chtít čas…

Ve dnech, kdy u nás převládá lenost, někdy až letargie, zkusme do praxe zařadit dynamičtější variantu jógy. Ne silovou, ale takovou, která plyne v rytmu dechu a rozhýbá nás. Může to být Pozdrav Slunci nebo plynulá vinjása mezi pozicemi a kratší výdrže v nich. Rozproudíme energii v těle, nastartujeme potřebné procesy pro to, abychom se rozhýbali nejen fyzicky, ale i mentálně.

Zkusme se řídit intuicí. Naše tělo je velmi chytré a když mu dopřejeme prostor se vyjádřit, samo si řekne, co zrovna potřebuje…

Sdílet
Smoothie bowl

Tipy na letní snídaně

Snídáte rádi? Já taky. :-). V létě se přirozeně mění naše chutě, zvlášť v extrémně teplých dnech někdy ani nemáme chuť k jídlu nebo spíš toužíme po něčem lehčím a osvěžujícím…

více »
yogi čaj

Yogi čaj

Yogi čaj Nebo také masala, bílý čaj, chai tea… Čaj, který pijí nejen Indové a jogíni. Lahodný nápoj, který svou lehkou kořenitou a nasládlou chutí

více »
čaj

Jarní povzbuzení

Cítíte se na jaře unavení, malátní, bez elánu a chuti do života? Máte pocit, že Vám chybí nadšení a Vaše kreativita je na bodu mrazu a nemůžete se posunout dál? Zkoušeli jste někdy Vaše tělo na jaře očistit? Pokud ne, právě jarní očista by Vám mohla pomoci opět získat energii a dobrou náladu.

více »

Být sám se sebou

Jak moc důležité je umět být sám se sebou? Velmi. Protože od toho se odvíjí většina našich vztahů se všemi ostatními kolem nás.

více »

Zkusme chvíli netlačit na pilu

Taky se vám stává, že něco moc chcete, něco si přejete a ono to ne a ne vyjít?
A potom na to přestanete myslet, věnovat tomu přehnanou energii a najednou dostanete, po čem jste toužili?

více »

Nahlédnutí dovnitř

Nahlédnutí pod povrch, pod své touhy, nechat chvíli ego mimo místnost, napojení se na vnitřní hlas, intuici, sebe, vesmír…

více »

Hlavně v klidu

Máme tu další nový rok. Další předsevzetí, plány, cíle. Chceme být lepší, hezčí, zdravější, úspěšnější, vnímavější, chceme být všechno, co jsme minulý rok nebyli, chceme udělat to, co jsme nestihli.

více »

Cesta mé jógy

Lidé mají o józe různé představy. Pro jednoho může být jóga fyzické cvičení v sále plném lidí. Pro dalšího možnost, jak být na chvíli sám se sebou. Někdo vnímá jógu jako moment, kdy se zastaví a jen tak je. 
Jóga může mít mnoho podob a každý si v ní můžeme najít „svůj svět“. 

více »

Jak (ne)stárnout

Čas od času se setkávám s dotazy, týkajících se mého životního stylu, jestli jsou nějaké přirozené způsoby, jak si pomoct v boji proti stárnutí a jak se udržovat fit fyzicky, mentálně i duševně. Dala jsem tedy dohromady svoje jednadvacatero.

více »

Kontakt

Qubix 2020 © Všechna práva vyhrazena
error: Content is protected !!

Jaký styl jógy praktikovat, když…

  • Odesláním formuláře souhlasíte se storno podmínkami.
  • Další potřebné informace ode mne obdržíte emailem
  • Storno podmínky