Jarní povzbuzení

Jarní povzbuzení

Cítíte se na jaře unavení, malátní, bez elánu a chuti do života? Máte pocit, že Vám chybí nadšení, Vaše kreativita je na bodu mrazu a nemůžete se posunout dál? 

Je normální, že po zimě bývá náš organizmus zpomalený. Je to nejen těžší stravou, ale také omezením pohybu a pobytu venku. Jednou ročně je vhodné dát našemu tělu, prostor pro „jarní úklid“. Ideální čas zařadit do denního života některé rituály, zbavit se všeho přebytečného a škodlivého a pomoct tak zároveň naší psychice.

Březen je podle čínské medicíny měsícem žlučníku a duben jater.  Tyto orgány spolu velmi úzce souvisí a do obou orgánů se ukládá náš hněv a křivdy. Pokud naše játra nefungují, jak by měly, může se to projevovat např. zácpou, průjmem, onemocněním žlučníku, cukrovkou, depresí, dlouhým spánkem, nebo naopak nespavostí, nervozitou, depresí atd… Proto, když podpoříme funkci těchto orgánů, podpoříme také očištění našeho těla od negativních emocí, které se v nás mohou shromažďovat a bude pro nás snadnější posunout se dál v našich životech.  

Na jaře vychází nemálo článků souvisejících s očistou. Ze svých vlastních zkušeností doporučuji právě duben na tento, dá se říci, až transformační proces. Duben je měsíc, kdy už se denní teplota ustaluje, a i ta noční už bývá většinou nad nulou. Pokud se pustíme do očisty přiliž brzy, můžeme tím našemu organizmu naopak přitížit. Protože odlehčíme stravu a do jídelníčku zařadíme především ovoce, zeleninu nebo šťávy z nich, naše tělo budeme zevnitř ochlazovat. Pokud venku ještě není taková teplota, abyste vyšli bez zimní bundy, mohlo by se tělo touto časnou očistou příliš vychýlit a onemocnět. V dubnu většinou bývají už dny delší, slunnější a vzduch začíná vonět jarními květy. A to je ta nejlepší motivace. 🙂

Jak tedy na to? Je to, samozřejmě, na každém z vás a jak se aktuálně cítíte. Kam až si můžete dovolit zajít. Někomu vyhovuje začít s očistou hned 1. března, někomu počínaje astronomickým jarem, někdo se čistí klidně až v letních měsících, někdo vůbec. 🙂 Následující body jsem sepsala na základě vlastních zkušeností. Třeba v nich najdete inspiraci, motivaci nebo cokoliv, co právě potřebujete.

  1. Ráno na lačno teplou vodu s jablečným octem

Chvíli po probuzení vypijte cca 2-3dcl teplé/vlažné vody s jednou lžící jablečného octa. Má mnoho vitamínů, enzymů a minerálů a oplývá antibakteriálními účinky. Působí jako přírodní antibiotikum, které ničí bakterie i viry v těle a posiluje imunitu. Napomáhá s hubnutím, protože zrychluje metabolismus a proces trávení a pomáhá v boji s akné a ekzémy.
Já tuto kůru dodržuji 2-3 týdny. Sice moc nechutná, ale výsledek stojí za to.

  1. Pozdravy Slunci

Zacvičte si ráno po probuzení (a vypití vody s octem :-)) sérii Pozdravů Slunci. Podpoříte funkci břišních orgánů, činnost lymfy a krevního oběhu. Protáhnete se, posílíte střed těla a krásně se „nakopnete“ do nového dne.

  1. Dech

Určitými dechovými technikami můžeme nabudit organizmus a podpořit vyloučení škodlivin z těla. Vhodné jsou například:

Kapalbháti (zářící lebka) – tuto techniku bych přirovnala k šálku kávy –  prostě Vás nakopne. 🙂  Dochází k aktivaci břišních svalů, jejich kontrakci s výdechem a k rychlému pohybu břišní stěny k páteři. Důraz je kladen na výdech, nádech je pasivní.
Jak na to? Zaujměte pozici ve zkříženém sedě, srovnejte Vaše záda, páteř je dlouhá. Dlaně opřete o Vaše kolena, zkuste nejprve přirozeně prohloubit dech a až budete připraveni, začněte aktivně a rychle vydechovat. Na začátku doporučuji 20 – 30 výdechů, podle toho, jak se cítíte. Střídavým aktivováním a uvolňováním břišních svalů podpoříme činnost našich břišních orgánů, apána bude aktivnější (tedy vše co souvisí s energií uvolňující se z našeho těla od středu směrem dolů a ven), zahřejeme naše tělo zevnitř a pročistíme oblast horních cest dýchacích a stimulujeme naši ajna čakru. Tato technika se praktikuje ideálně nalačno. Pokud jste ji ještě nikdy nezkoušeli, doporučuji se nejdříve poradit s Vašim lektorem, i proto, že zde jsou jisté kontraindikace (např. vysoký krevní tlak, těhotenství…).

Hluboké břišní dýchání – tímto dechem zklidníte mysl, podpoříte trávení, funkci střev, uvolníte emoční napětí. Posaďte se do zkříženého sedu, záda budou rovná, dlaně na stehnech, nebo kolenech. Zkuste postupně prohlubovat Váš dech až do nádechu i výdechu zapojíte břišní stěnu, která se s nádechem bude vzdalovat od páteře a s výdechem vracet opět zpět k páteři. Opakujte tak dlouho, jak Vám bude tento dech příjemný.

  1. Běh nebo procházky v přírodě

Teploty jsou konečně příjemné brzy ráno i s přicházejícím večerem, slunce nás hřeje do tváří, příroda se probouzí. Všude slyšíme ptáčky zpívat, při nádechu vnímáme vůně, na které jsme přes zimu zapomněli. Ať už vyběhnete v rámci tréningu nebo jen tak vyrazíte na procházku, vnímejte všechno to, co se opět po zimně probouzí a čerpejte energii z přírody. Nastavujte obličej slunci, kdykoliv to jde.

  1. Odlehčení jídelníčku

Abychom účinněji podpořili funkci našeho žlučníku a jater, je vhodné na jaře náš jídelníček upravit. Jídla by měla být lehká, lehce stravitelná, bohatá na živiny a vitamíny. Zkuste na pár dnů vynechat následující:

  1. Pečivo
  2. Mléčné výrobky
  3. Alkohol (ano, i víno je alkohol :-)), kávu a černé čaje
  4. Maso

Naopak zařaďte více zeleniny a ovoce. V přírodě už najdeme bylinky a rostliny, které nám s očistou můžou pomoct. Jarní kopřiva a čaj z ní je ideální na čištění krve, má v sobě velké množství vitamínu C, podporuje naši imunitu. Doporučuji sbírat na louhování horní špičky z kopřivy, které údajně obsahují prospěšných látek nejvíce. Sedmikrásku si můžete přidat třeba do salátů, či do smoothie. Sedmikráska přímo ovlivňuje činnost žlučníku a jater. Později (cca květen) si připravte čaj z malých smrčinků, které rostou na koncích větví smrků a mají krásně fosforovou barvu. Působí antibakteriálně a mají velké množství vitamínu C.

Pokud si troufnete zkuste jeden den pít jen ovocné šťávy a bylinkové čaje. Další dny postupně můžete začít vracet do jídelníčku na trávení složitější potraviny, až se postupně zase dostanete k Vašemu normálnímu stylu stravování.

  1. Chození bosky

Jakmile to jen půjde, budete mít pod nohama měkkou travičkou, zujte boty a nechte chodidla, aby si užívala svobodu bez bot. Na našich chodidlech je spousta nervových zakončení a jejich stimulací prospíváme celému organizmu. Přes chodidla také procítíme povrch pod námi. Posilujeme náš imunitní systém.

Pokud se na jarní očistu chystáte, přeji Vám pevnou vůli. Myslete na to, že to děláte jenom kvůli sobě a pro sebe. Zkuste vnímat celý proces a jak se u toho cítíte než se jen hnát za koncem. Jak se říká, cesta je cíl. A když to tentokrát nevyjde, nevadí. Učíme se a zkoušíme, co nám vyhovuje. Důležité je si uvědomit, jestli do očisty a změny návyků vůbec jít chceme, co je naše motivace a před tím, než začneme, vše dobře naplánovat. Držím Vám palce a budu ráda, když mi dáte vědět, jestli na jaře očistu tělu dopřáváte, případně jak. Anebo jestli máte s jarem spojené jiné rituály na probuzení energie. 🙂

Sdílet
Smoothie bowl

Tipy na letní snídaně

Snídáte rádi? Já taky. :-). V létě se přirozeně mění naše chutě, zvlášť v extrémně teplých dnech někdy ani nemáme chuť k jídlu nebo spíš toužíme po něčem lehčím a osvěžujícím…

více »
yogi čaj

Yogi čaj

Yogi čaj Nebo také masala, bílý čaj, chai tea… Čaj, který pijí nejen Indové a jogíni. Lahodný nápoj, který svou lehkou kořenitou a nasládlou chutí

více »

Být sám se sebou

Jak moc důležité je umět být sám se sebou? Velmi. Protože od toho se odvíjí většina našich vztahů se všemi ostatními kolem nás.

více »

Zkusme chvíli netlačit na pilu

Taky se vám stává, že něco moc chcete, něco si přejete a ono to ne a ne vyjít?
A potom na to přestanete myslet, věnovat tomu přehnanou energii a najednou dostanete, po čem jste toužili?

více »

Nahlédnutí dovnitř

Nahlédnutí pod povrch, pod své touhy, nechat chvíli ego mimo místnost, napojení se na vnitřní hlas, intuici, sebe, vesmír…

více »

Hlavně v klidu

Máme tu další nový rok. Další předsevzetí, plány, cíle. Chceme být lepší, hezčí, zdravější, úspěšnější, vnímavější, chceme být všechno, co jsme minulý rok nebyli, chceme udělat to, co jsme nestihli.

více »

Cesta mé jógy

Lidé mají o józe různé představy. Pro jednoho může být jóga fyzické cvičení v sále plném lidí. Pro dalšího možnost, jak být na chvíli sám se sebou. Někdo vnímá jógu jako moment, kdy se zastaví a jen tak je. 
Jóga může mít mnoho podob a každý si v ní můžeme najít „svůj svět“. 

více »

Jak (ne)stárnout

Čas od času se setkávám s dotazy, týkajících se mého životního stylu, jestli jsou nějaké přirozené způsoby, jak si pomoct v boji proti stárnutí a jak se udržovat fit fyzicky, mentálně i duševně. Dala jsem tedy dohromady svoje jednadvacatero.

více »

Kontakt

Qubix 2020 © Všechna práva vyhrazena
error: Content is protected !!

Jarní povzbuzení

  • Odesláním formuláře souhlasíte se storno podmínkami.
  • Další potřebné informace ode mne obdržíte emailem
  • Storno podmínky