Moje “Kičari” – recept

Tento pokrm vznikl ještě dříve, než jsem se začala zajímat o ajurvédskou kuchyni.
Na základě znalostí  potravin a jejich nutričních hodnot, jsem si před lety uvařila hustou polévku a až později zjistila, že se jedná o recept, který je však Kičari hodně podobný.

Co je vlastně Kičari? Jedná se o ajurvédský pokrm, který je vhodný pro všechny dóši, očisťuje a zároveň vyživuje tělo. Moje varianta se liší přidanou zeleninou, absenci mung dal, naopak více vody a dalších drobností. Výsledkem je pokrm, který udělá dobře žaludku, střevům, ale i naší psychice. Ve studených dnech také příjemně prohřeje. 

Ingredience jsem nikdy neodměřovala, vždy vařím od oka, ale pro nějakou představu o poměru uvedu množství.

Co budete potřebovat?

  • středně velký hrnec
  • ghí nebo jiný tuk
  • 1 červenou cibuli
  • 3 větší mrkve
  • Semínka (já kombinuji dýňové, slunečnicové a lněné, cca lžíci od všech)
  • 200 g červené čočky
  • 1 velká červená paprika
  • 3 rajčata 
  • 200 g rýže
  • koření: 1 lžíce mletého kmínu, 1 lžíce kurkumy, 1/2 lžíce sušeného mletého koriandru, 1 lžička sušeného mletého zázvoru, 1 lžička černého pepře, 1 lžička soli
  • 1,5l vody

Postup:

Na rozpuštěném ghí osmažíme na drobno nakrájenou cibulku, přidáme všechno koření (sůl si nechám na později), chvíli osmahneme koření s cibulkou. Postupně přidáváme na kolečka nakrájenou mrkev, všechna semínka, čočku, nakrájenou papriku a rajčata, rýži. Průběžně promícháváme, ať se nám ingredience nepřismahnou. Vše zalijeme horkou vodou a přidáme sůl. Necháme vařit na mírnějším ohni pod pokličkou cca 20 min (než rýže nabyde a změkne). Občas zamícháme. Na konci můžeme ještě dosolit.

Doba přípravy s vařením cca 40 minut. 

My tomu doma říkáme “ajurvédská polívka” a s chutí ji sní i můj manžel. 🙂
Dobrou chuť!

Sdílet
Smoothie bowl

Tipy na letní snídaně

Snídáte rádi? Já taky. :-). V létě se přirozeně mění naše chutě, zvlášť v extrémně teplých dnech někdy ani nemáme chuť k jídlu nebo spíš toužíme po něčem lehčím a osvěžujícím…

více »
yogi čaj

Yogi čaj

Yogi čaj Nebo také masala, bílý čaj, chai tea… Čaj, který pijí nejen Indové a jogíni. Lahodný nápoj, který svou lehkou kořenitou a nasládlou chutí

více »
čaj

Jarní povzbuzení

Cítíte se na jaře unavení, malátní, bez elánu a chuti do života? Máte pocit, že Vám chybí nadšení a Vaše kreativita je na bodu mrazu a nemůžete se posunout dál? Zkoušeli jste někdy Vaše tělo na jaře očistit? Pokud ne, právě jarní očista by Vám mohla pomoci opět získat energii a dobrou náladu.

více »

Být sám se sebou

Jak moc důležité je umět být sám se sebou? Velmi. Protože od toho se odvíjí většina našich vztahů se všemi ostatními kolem nás.

více »

Zkusme chvíli netlačit na pilu

Taky se vám stává, že něco moc chcete, něco si přejete a ono to ne a ne vyjít?
A potom na to přestanete myslet, věnovat tomu přehnanou energii a najednou dostanete, po čem jste toužili?

více »

Nahlédnutí dovnitř

Nahlédnutí pod povrch, pod své touhy, nechat chvíli ego mimo místnost, napojení se na vnitřní hlas, intuici, sebe, vesmír…

více »

Hlavně v klidu

Máme tu další nový rok. Další předsevzetí, plány, cíle. Chceme být lepší, hezčí, zdravější, úspěšnější, vnímavější, chceme být všechno, co jsme minulý rok nebyli, chceme udělat to, co jsme nestihli.

více »

Cesta mé jógy

Lidé mají o józe různé představy. Pro jednoho může být jóga fyzické cvičení v sále plném lidí. Pro dalšího možnost, jak být na chvíli sám se sebou. Někdo vnímá jógu jako moment, kdy se zastaví a jen tak je. 
Jóga může mít mnoho podob a každý si v ní můžeme najít „svůj svět“. 

více »

Jak (ne)stárnout

Čas od času se setkávám s dotazy, týkajících se mého životního stylu, jestli jsou nějaké přirozené způsoby, jak si pomoct v boji proti stárnutí a jak se udržovat fit fyzicky, mentálně i duševně. Dala jsem tedy dohromady svoje jednadvacatero.

více »

Kontakt

Qubix 2020 © Všechna práva vyhrazena
error: Content is protected !!

Moje “Kičari” – recept

  • Odesláním formuláře souhlasíte se storno podmínkami.
  • Další potřebné informace ode mne obdržíte emailem
  • Storno podmínky