Cesta mé jógy

Cesta mé jógy

Lidé mají o józe různé představy. Pro jednoho může být jóga fyzické cvičení v sále plném lidí. Pro dalšího možnost, jak být na chvíli sám se sebou. Někdo vnímá jógu jako moment, kdy se zastaví a jen tak je. 

Jóga může mít mnoho podob a každý si v ní můžeme najít „svůj svět“. 

Jóga je krásná. Učí nás, jak si vážit sami sebe, svého času, svého těla. Umí nám pomoct s péčí o naše fyzické tělo. Jóga ví, že je někdy lepší, nechat ego za dveřmi. Je to cesta. Která nikde nezačíná a nikde nekončí. Na té cestě můžeme několikrát odbočit a zase se vrátit zpět. Jóga se na nás nebude zlobit, ani nám to nebude vyčítat. V přítomnosti jógy se stáváme přirozenější, máme možnost napojení na své čisté já. Můžeme být ve spojení s celým vesmírem, pokud budeme chtít. 

Když jsem se s jógou poprvé setkala, bylo mi 21 a šla jsem s kamarádkou v Paříži na svou první lekci jógy. Celý život jsem se věnovala tanci a dynamickým formám sportu. Jóga pro mne byla něco úplně jiného. Hodina byla vedená ve francouzštině, kterou jsem v té době ještě moc dobře neovládala, spíše jsem tedy sledovala lektorku a co se děje kolem mě. Když jsem z lekce odcházela, nevěděla jsem, co si mám myslet. Měla jsem pocit, že se toho událo hodně a zároveň nic.
Následující 2 roky jsem si střídavě cvičila jógu doma podle videí na internetu a občas zašla na lekci.

Po návratu do Čech jsem navštívila několik lekcí u nás a jóga se mi začínala dostávat víc a víc pod kůži. Nebo jsem se spíše já dostávala pod kůži józe? ☺ 

Začala jsem se zajímat o filozofii jógy, vyhledávala si informace, až jsem se proklikala ke kurzům jógy pro instruktory. Jedna z mých známých mi doporučila, nejprve projít školením instruktora Body & Mind aktivit. Jedná se o kurz, který má širší zaměření, nejen na jógu, a že mi to pomůže hlouběji pochopit také anatomii člověka, práci svalů, držení těla atd. Měla pravdu. Najednou se mi otevřel zcela jiný svět, který byl plný informací a já chtěla všechno vědět, všemu porozumět.
Postupem času jsem i já pochopila, že vše má svůj čas a informace, které vědět potřebujeme, se nám odkryjí ve správný okamžik.
Po ukončení tohoto školení, jsem navštívila mnoho dalších seminářů a kurzů. Setkala se s různými učiteli, přičemž každý měl na jógu trochu jiný pohled.

Těch informací, názorů i pohledů bylo tolik, že jsem začala být trochu zmatená. Nevěděla jsem, co je vlastně „to správně“. Kudy mám jít, abych i já mohla předávat informace tak, jak je třeba? Kdo z těch učitelů má vlastně pravdu?
Všichni. Mají ji všichni. Nikdo z nich mi svoje informace nevnucoval. Ať už to byl Ind, Slovenka, která jógu studovala 5 let v Indii, Češka, která studovala jógu v Praze a praktikuje ji 30 let. Pamatuji si, jak mi moje učitelka řekla, že jsou věci, které se nedají naučit, že je pochopím, až bude čas a také je musím prožít.
A dnes už také vím, že to jsou hlavně životní zkušenosti, které dělají lektora lektorem. Proto žádný není stejný a každý má své pravdy. Každý z lektorů může svou praxi a praxi svých studentů obohatit o svoje poznatky, které jsou jedinečné.

Jóga má jistá pravidla, ale zároveň je velice tolerantní. Jóga vnímá každé tělo, mysl i duši, jako něco jedinečného. 

Jóga pro mě znamenala pochopení, že na všechno nikdy nebudu mít odpovědi. Že 10 lidí bude vnímat 1 situaci deseti různými způsoby. Že všechno je pomíjivé a nic netrvá věčně.
Jen tak si protáhnout šíji, jen tak se posadit na kámen a namočit si nohy v potoku, jen tak pozorovat mraky na obloze… Ano, i to je jóga.

Jóga mě naučila být vděčná za každou zkušenost. Protože bez té nepříjemné bychom nedokázali ocenit tu příjemnou. 

Jóga se prostě stane. A kdy? To budete vědět jen Vy. Možná to bude krátký okamžik, kdy si uvědomíte, že nic nepotřebujete, že Vám nic nechybí, že se cítíte být naplněný, vyrovnaný s tím, co se stalo, smířený s tím, co přijde, že jste přesně tam, kde máte být se všemi okolnostmi. Budete jen Vy. 

A co znamená jóga pro Vás? ☺

Sdílet
Smoothie bowl

Tipy na letní snídaně

Snídáte rádi? Já taky. :-). V létě se přirozeně mění naše chutě, zvlášť v extrémně teplých dnech někdy ani nemáme chuť k jídlu nebo spíš toužíme po něčem lehčím a osvěžujícím…

více »
yogi čaj

Yogi čaj

Yogi čaj Nebo také masala, bílý čaj, chai tea… Čaj, který pijí nejen Indové a jogíni. Lahodný nápoj, který svou lehkou kořenitou a nasládlou chutí

více »
čaj

Jarní povzbuzení

Cítíte se na jaře unavení, malátní, bez elánu a chuti do života? Máte pocit, že Vám chybí nadšení a Vaše kreativita je na bodu mrazu a nemůžete se posunout dál? Zkoušeli jste někdy Vaše tělo na jaře očistit? Pokud ne, právě jarní očista by Vám mohla pomoci opět získat energii a dobrou náladu.

více »

Být sám se sebou

Jak moc důležité je umět být sám se sebou? Velmi. Protože od toho se odvíjí většina našich vztahů se všemi ostatními kolem nás.

více »

Zkusme chvíli netlačit na pilu

Taky se vám stává, že něco moc chcete, něco si přejete a ono to ne a ne vyjít?
A potom na to přestanete myslet, věnovat tomu přehnanou energii a najednou dostanete, po čem jste toužili?

více »

Nahlédnutí dovnitř

Nahlédnutí pod povrch, pod své touhy, nechat chvíli ego mimo místnost, napojení se na vnitřní hlas, intuici, sebe, vesmír…

více »

Hlavně v klidu

Máme tu další nový rok. Další předsevzetí, plány, cíle. Chceme být lepší, hezčí, zdravější, úspěšnější, vnímavější, chceme být všechno, co jsme minulý rok nebyli, chceme udělat to, co jsme nestihli.

více »

Jak (ne)stárnout

Čas od času se setkávám s dotazy, týkajících se mého životního stylu, jestli jsou nějaké přirozené způsoby, jak si pomoct v boji proti stárnutí a jak se udržovat fit fyzicky, mentálně i duševně. Dala jsem tedy dohromady svoje jednadvacatero.

více »

Kontakt

Qubix 2020 © Všechna práva vyhrazena
error: Content is protected !!

Cesta mé jógy

  • Odesláním formuláře souhlasíte se storno podmínkami.
  • Další potřebné informace ode mne obdržíte emailem
  • Storno podmínky