11 tipů pro silnější imunitu

11 tipů pro silnější imunitu:

  1. Sklenice vody ráno nalačno 
  2. Otužování
  3. Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy
  4. Pobyt v chladnějším prostředí
  5. Yogi čaj
  6. Kurkuma latte 
  7. Echinacea
  8. Triphala
  9. Ashwaganda
  10. Čerstvý vzduch
  11. Jóga 

Kdo by si dnes nepřál mít zdravou a silnou imunitu? Někteří jsme pochopili důležitost správně fungující imunity a také víme, že silnou obranyschopnost nám nezajistí pouze to, že se budeme ládovat céčkem (i když i to je super!)… Ale že je potřeba se o sebe starat komplexněji. Dnes už víme, že velkou roli hraje psychika a to, jak moc na nás působí stres. Říká se, že tlusté střevo je sídlem naší imunity… Je tedy vhodné vnímat propojenost všech těchto vlivů a faktorů, které je třeba v budování naší imunity zohlednit. 
Stav naší psychiky bezprostředně ovlivňuje náš fyzický stav a naopak. Naše tělo, mysl i duše jsou propojené. Pokud však vyváženě o naše tělo, mysl i duši pečujeme, vytvoříme si tak přirozeně silnou a zdravou imunitu. 

Ráda bych se s vámi podělila o své zkušenosti v oblasti péče o imunitu. Způsobů, jak se dá posilovat naše obranyschopnost je mnoho, já se rozhodla vyzdvihnout těchto uvedených jedenáct. Předpokládám, že některé z bodů pro vás nebudou nic nového, ale třeba se v následujícím textu najde něco, co vás inspiruje a třeba i pomůže k lepšímu zdravotnímu stylu a silnější imunitě. 

Ano, tento příspěvek je delší, ale ať jsem se snažila sebevíc, kratší varianta se mi nepodařila. 🙂 Nicméně ten, kdo informace hledá, čas si udělá… 🙂 

Níže jsem se rozepsala k jednotlivým bodům…

  1. Ráno po probuzení sklenice vody na lačno

Vypitím sklenice ráno po probuzení doplníme tělu potřebnou vláhu, příznivě ovlivníme metabolismus, nastartujeme trávení a vylučování odpadních látek z těla. Podpoříme činnost žaludku, ledvin, jater a střev. Pokud patříte mezi ty, co přes den zapomínají pít, naučte se, alespoň ráno, pravidelně doplnit tělu potřebné tekutiny. Zmenšíte tak možné riziko vzniku bolesti hlavy během dne, případného nekomfortu v oblasti břicha a další komplikace. Vaše pleť bude zářivější, šťavnatější, vaše kůže zdravější a vaše vlasy lesklejší. V chladných měsících můžete pít vodu teplou, aby se organismus prohřál, pro žaludek je v zimních měsících teplá voda, jako pohlazení. Nabízí se i možnost vodu obohatit několika kapkami citronové šťávy, která působí jako antioxidant a zdroj vitaminu C. 

Moje zkušenost: sklenici vody po probuzení piju přes 20 let. Účinky/změny, které jsem zaznamenala:

  • Lepší trávení a vylučování
  • Minimalizován pocit hladu
  • Lepší pleť
  • Zdravá hladká kůže
  • Pevnější nehty
  • Více energie 
  • Minimalizování projevů bolesti hlavy

2. Otužování 

Otužování je aktivita, při které vědomě vystupujeme ze své komfortní zóny. Vystavujeme tělo extrémnímu chladu, na které musí reagovat. Posilujeme jeho obranyschopnost. Pravidelné vystavování nekomfortu se v józe nazývá tapas. Vědomě se odpoutáváme od ulpívání na pohodlném, příjemném. Proč? Protože pracujeme nejen s naším fyzickým tělem, ale také s naší myslí. Učíme naši mysl přizpůsobit se i v situacích, které hodnotíme jako nepříjemné. Proto je praxe tapas všeobecně prospěšná pro budoucí situace, ve kterých se nemusíme cítit komfortně, ale možná právě díky tomu, že se pravidelně a vědomě naučíme vystupovat ze své komfortní zóny, bude pro nás příště takový zážitek, který nečekáme, o něco snesitelnější a my ho zvládneme snadněji. 

Otužovat se můžeme různými způsoby. Nemusíme hned lézt do polozamrzlého rybníka, pokud s otužováním nemáme žádné zkušenosti. Všeho s mírou, s úctou k našemu tělu – ahimsa (nenásilí). Můžeme začít sprchováním určitých částí těla studenou vodou, postupně přidávat další části a nakonec můžeme pod sprchou setrvat i několik minut. Otužování však není vhodné pro všechny. Proto je potřeba být si vědom svého aktuálního zdravotního i psychického stavu. Podle čínské medicíny bychom si totiž mohli otužováním i ublížit, viz. článek zde .

Moje zkušenost: otužuji se od teenagerského věku. Nejprve v podobě návštěv saun a následného ochlazování v ledové vodě/ve sněhu. Od svých 20 let se při sprchování vždy na několik vteřin celá sprchuji ledovou vodou. A občas vlezu i do nějaké ledové vody v přírodě 🙂

3. Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

Syrové ovoce a zelenina  a šťávy z nich ochlazují organismus, proto by v chladných měsících pití šťáv nemělo být tak časté. A když už si v chladných měsících šťávy připravujeme, doporučuji do odšťavňovače přidat například zázvor, který zahřívá. Pití šťáv na lačno je vhodné pro očistu organismu, zdravé trávení, podpoříme odvádění škodlivin z těla. Podle toho, jaké šťávy si “namícháme”, můžeme přizpůsobit účinek šťáv. O doplnění vitamínu C se postará šťáva z pomeranče, grepu a zázvoru. Na podporu trávení je vhodná šťáva z jablek a mrkve, pokud chceme také čistit krev a doplnit železo, přidáme i řepu. A pak je tu i ten neustále vyzdvihovaný řapíkatý celer… a další možné kombinace, kterých je opravdu mnoho. Záleží na vás, jak si šťávu připravíte. Já doporučuju začít s malým množstvím, např. 2dcl částečně zředěné s vodou (v zimních měsících s vodou teplou). Postupně můžete objem zvětšovat. 

Moje zkušenosti: je to už 2 roky, co pravidelně piju čerstvě lisované ovocné a zeleninové šťávy. V letních měsících, nebo v souvislosti s očistou organismu klidně každý den, či obden, v chladnějších měsících třeba jednou za týden. Účinky a změny, které u sebe po 2 letech pozoruji:

  • Více energie
  • Lepší pleť (pokud s pitím šťáv teprve začínáte, může se pleť nejprve zhoršit v souvislosti s aktivací vyplavování škodlivin z těla)
  • Lepší trávení
  • Silnější imunita 

4. Pobyt v chladnějším prostředí

Ve smyslu, než si přitopit, zkusme se raději přiobléct. Naučme naše tělo přizpůsobit pobytu v nižších teplotách. Naše imunita bude odolnější právě v zimních měsících, kdy často přebíháme z tepla do zimy. Čím menší teplotní rozdíl si vytvoříme, tím lépe. Zároveň se vlastně tak trošku otužujete a to chceme :-). Doporučená teplota při pobytu doma je kolem 20 stupňů.

Moje zkušenost: od doby, kdy jsem se naučila přirozeně fungovat v nižších teplotách, trpím méně na prochladnutí a nachlazení. Spím s pootevřeným oknem i v zimních měsících (pokud teplota nepadne pod 5 stupňů). Když začnu pociťovat chlad, nejprve se obleču, uvařím čaj a až potom případně zvedám teplotu okolí. Dříve jsem poměrně často trpěla na záněty nosohltanu. Za poslední roky si tento stav u sebe nepamatuji. 

5. Yogi čaj

O tomto čaji jsem již psala v jednom z mých příspěvků a tak jen přidám odkaz na zmiňovaný článek zde. 

6. Kurkuma latte (zlaté mléko)

Jedná se o ajurvédský nápoj, kde hlavní roli hraje mléko a koření, z nichž nejdůležitější je kurkuma, která nápoj zbarví do žluté barvy, proto název zlaté mléko. 
Na internetu můžete najít různé recepty, já si připravuji takto: Místo klasického mléka volím rostlinné, cca 2-3 dcl. Postupně zahřívám na mírném ohni, společně s 1/3 lžičky mlété sušené kurkumy, skořice a sušeného zázvoru. Přidat můžete i kardamom 1 ks, špetku pepře. Takto prohříváme na mírném ohni cca 10 min, směs nepotřebujeme povařit, takže si hlídáme teplotu. Nápoj má být horký, ale ne vařící. Slijeme přes sítko a do nápoje můžeme přidat 1/3 lžičky ghí, případně kokosového oleje a lžičku medu. 

Nápoj zahřívá a pomáhá při nachlazeních, je prospěšný pro naše trávení, pro náš žaludek, tlusté střevo a játra. Podpoříme vyloučení škodlivin z našeho těla. 
Kurkuma je pro svoje účinky od nepaměti využívána v ajurvédské medicíně. Co všechno tedy kurkuma umí?

  • Přírodní antiseptikum
  • Antioxidant
  • Antibiotikum
  • Podporuje správnou činnost žaludku a střev
  • Čistí játra
  • Podporuje činnost mozku a jeho kognitivní funkce 
  • Podporuje imunitu
  • Pomáhá při depresích a vyčerpání

… a mnoho dalšího. 

I vzhledem k ostatnímu přidanému koření se stává tento nápoj opravdovým lékem. 

Já si tento nápoj připravuji vždy, když cítím, že se o mě pokouší nějaké nachlazení, nebo když potřebuji podpořit trávení a vylučování.

7. Echinacea

Echinacea je rostlina pocházející ze severní Ameriky a pro její léčivé schopnosti ji využívali Indiáni. Výtažek z kořene má nejsilnější účinky. Výrazně posiluje imunitu, je přírodní antibiotikum a antivirotikum a dodává vitalitu organismu. Má však mnoho dalších účinků.

Moje zkušenost: užívám čas od času kapky, bez přidání sladidla. Při změně počasí z letního na podzimní, když začínají podzimní nachlazení, nebo když už cítím, že je můj organismus unavený a při prvních známkách nachlazení. Většinou mám do 3 dnů po nachlazení, někdy i do druhého dne.

8. Ashwaganda

Je ajurvédským doplňkem stravy využívaným v indické medicíně. Je známá také jako Vitánie snodárná, přezdívaná jako “indický ženšen” nebo “zimní třešeň”. 

Některými s hlavních účinků ashwagandy jsou: 

  • Podporuje imunitní systém 
  • Snižuje stres
  • Pomáhá při nespavosti
  • Pomáhá při úzkostech a depresích
  • Zpomaluje degeneraci mozkových buněk 
  • Zlepšuje hormonální rovnováhu 

Moje zkušenosti s ashwagandou:

  • Rychlejší usínání
  • Kvalitnější a uvolněnější spánek
  • Lepší koncentrace
  • Klidnější zvládání stresových situacích

A protože už víme, že stres má na naši imunitu velký vliv, je potřeba být v pohodě. Ashwaganda nám s tím může pomoci. 

9. Triphala

Triphala je dalším ajurvédským doplňkem stravy (děkuji Editce za doporučení, která si odvezla tento přírodní lék z ajurvédského pobytu ze Srí Lanky). Musím říct, že po užívání triphaly jsem pozorovala zvýšení energie, lepší zažívání a větší psychickou pohodu. Triphala je celosvětově známá ájurvédská kombinace tří ovocných plodů Amalaki, Haritaki a Bibhitaki, které napomáhají vylučování, činnosti jater a normální činnosti gastrointesti­nálního traktu. Užívání triphaly také podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému, přirozenou obranyschopnost, normální funkci reprodukčního systému, dýchacího systému atd. 

Moje zkušenost:

  • Víc energie
  • Lepší trávení
  • Udržení si tělesné hmotnosti

10. Čerstvý vzduch

V ideálním případě ještě spojení pohybu na čerstvém vzduchu. Slyšíme to neustále a všude, ale čerstvý vzduch prostě potřebujeme. V kombinaci s pohybem okysličíme naši krev, rozproudíme krevní oběh, podpoříme činnost srdce, plic, lymfy a trávení. Podpoříme vyloučení endorfinů do těla, zlepší se nám nálada a podpoříme činnost našeho mozku a osvěžíme naši mysl. Pokud se nám ne vždy podaří vyrazit ven na procházku, alespoň častěji větrejme. Při dlouhodobém setrvávání v jedné místnosti, zvláště pak při více osobách, spotřebujeme rychle kyslík a následně už nedýcháme kvalitní vzduch, naše pozornost se zhorší, začneme vnímat únavu a dostaví se lenost. 

Moje zkušenost:

Naučila jsem se každý den chodit alespoň na pár minut projít ven. O víkendech i na několikahodinové procházky. Většinou se nestane, že bych některý den na čerstvý vzduch vůbec nevyšla, ale pokud však okolnosti nedovolí, rozhodně hodně a často větrám. Od svých 12 pravidelně běhám na čerstvém vzduchu a užívám si horskou turistiku.

11. Jóga

Jóga nabízí různé techniky související s podporou našeho imunitního systému. Jóga může být životní styl, způsob, jakým protáhneme naše tělo, celoživotní cesta, na které poznáváme sám sebe, a mnoho dalšího. Jóga je systém, který umí změnit pohled na život, vnímání sebe sama a objevit své nové možnosti. Díky józe a její pravidelnou praxí rozhodně můžeme ovlivnit náš aktuální zdravotní stav, posílit imunitu a předcházet tak různým onemocněním na fyzické, duševní, či psychické úrovni. 

Pokud jóga není pro vás, jakýkoliv pohyb je při budování silnější imunity důležitý. Nemůžeme čekat, že nám naše tělo bude stejně sloužit ve 20, 30, 50, 70 letech, pokud se o něj nebudeme starat. Každý den máme volbu toho, jak začít svůj den, co si vybrat na jídlo, jestli se budeme ten den hýbat, jestli budeme setrvávat v kruhu negativních emocí atd. Znamená to rozhodnout se, jak nastavíme svou mysl, která přímo ovlivňuje náš zdravotní stav. Je to o volbě toho, čemu se rozhodneme věnovat naši energii a zda budeme živit úzkost a depresi nebo se pokusíme z tohoto začarovaného kruhu vystoupit. 

Stres je nejhorším faktorem ovlivňující naši imunitu. Pokud se naučíme, ať už díky józe nebo jiným technikám se stresem pracovat, máme napůl vyhráno. Vše je o rovnováze příjmu a výdeje. 
Pokud budeme častěji naslouchat našemu tělu a jeho signálům, dokážeme se naučit předvídat a předcházet horší scénáře. Nemoc je informace od našeho těla pro nás. Když s námi tělo komunikuje, nesnažme se ho ignorovat, protože jednou to naše tělo může přestat bavit…

Pozn. Výše uvedená doporučení uvádím z vlastní zkušenosti a se znalostí svého zdravotního stavu. U zmiňovaných nápojů, koření a doplňků stravy doporučuji zjistit si informace a možných kontraindikacích. Všeho s mírou platí i v tomto případě. 

Máte i vy nějaké osvědčené tipy na podporu imunity? Budu ráda, když se o ně se mnou podělíte. 🙂

Opatrujte se a ať se cítíte zdravě ve svém těle!

Sdílet
Smoothie bowl

Tipy na letní snídaně

Snídáte rádi? Já taky. :-). V létě se přirozeně mění naše chutě, zvlášť v extrémně teplých dnech někdy ani nemáme chuť k jídlu nebo spíš toužíme po něčem lehčím a osvěžujícím…

více »
yogi čaj

Yogi čaj

Yogi čaj Nebo také masala, bílý čaj, chai tea… Čaj, který pijí nejen Indové a jogíni. Lahodný nápoj, který svou lehkou kořenitou a nasládlou chutí

více »
čaj

Jarní povzbuzení

Cítíte se na jaře unavení, malátní, bez elánu a chuti do života? Máte pocit, že Vám chybí nadšení a Vaše kreativita je na bodu mrazu a nemůžete se posunout dál? Zkoušeli jste někdy Vaše tělo na jaře očistit? Pokud ne, právě jarní očista by Vám mohla pomoci opět získat energii a dobrou náladu.

více »

Být sám se sebou

Jak moc důležité je umět být sám se sebou? Velmi. Protože od toho se odvíjí většina našich vztahů se všemi ostatními kolem nás.

více »

Zkusme chvíli netlačit na pilu

Taky se vám stává, že něco moc chcete, něco si přejete a ono to ne a ne vyjít?
A potom na to přestanete myslet, věnovat tomu přehnanou energii a najednou dostanete, po čem jste toužili?

více »

Nahlédnutí dovnitř

Nahlédnutí pod povrch, pod své touhy, nechat chvíli ego mimo místnost, napojení se na vnitřní hlas, intuici, sebe, vesmír…

více »

Hlavně v klidu

Máme tu další nový rok. Další předsevzetí, plány, cíle. Chceme být lepší, hezčí, zdravější, úspěšnější, vnímavější, chceme být všechno, co jsme minulý rok nebyli, chceme udělat to, co jsme nestihli.

více »

Cesta mé jógy

Lidé mají o józe různé představy. Pro jednoho může být jóga fyzické cvičení v sále plném lidí. Pro dalšího možnost, jak být na chvíli sám se sebou. Někdo vnímá jógu jako moment, kdy se zastaví a jen tak je. 
Jóga může mít mnoho podob a každý si v ní můžeme najít „svůj svět“. 

více »

Jak (ne)stárnout

Čas od času se setkávám s dotazy, týkajících se mého životního stylu, jestli jsou nějaké přirozené způsoby, jak si pomoct v boji proti stárnutí a jak se udržovat fit fyzicky, mentálně i duševně. Dala jsem tedy dohromady svoje jednadvacatero.

více »

Kontakt

Qubix 2020 © Všechna práva vyhrazena
error: Content is protected !!

11 tipů pro silnější imunitu

  • Odesláním formuláře souhlasíte se storno podmínkami.
  • Další potřebné informace ode mne obdržíte emailem
  • Storno podmínky