Jak (ne)stárnout

Jak (ne)stárnout

Čas od času se setkávám s dotazy, týkajících se mého životního stylu, jestli jsou nějaké přirozené způsoby, jak si pomoct v boji proti stárnutí a jak se udržovat fit fyzicky, mentálně i duševně.

Dala jsem tedy dohromady svoje jednadvacatero. Možná si v následujícím příspěvku najdete právě to, co potřebujete. ☺

1. Každé ráno sklenice vody na lačno

Od svých 20ti let, hned po probuzení, vypiju sklenici vody. Občas, především v chladnějším období, nebo když cítím, že se o mě pokouší nějaká viróza, vodu teplou a s citronem.
I když člověk v noci odpočívá, přesto dochází ke vstřebávání tekutin a jejich odpařování z organizmu. Doplněním vody hned po probuzení zrychlíte trávení, nakopnete metabolismus, podpoříte funkci vylučování, doplníte potřebné tekutiny. Vaše pleť bude lépe hydratovaná a budete vypadat svěžeji a zdravěji. Zmírníte projevy bolesti hlavy.
Pokud patříte mezi ty, kteří zapomínají přes den pít, postavte si sklenici vody večer vedle postele a ráno ji vypijte.

2. Procházky

Živě si vybavuji, když jsem byla jako dítě nucena chodit s rodinou na procházky, bytostně jsem to nenáviděla. Dnes jsem rodičům vděčná za to, že ve mně potřebu chodit na procházky, vytvořili. 

Chůze je pro tělo jedním z nejpřirozenějších pohybů. Chůzí v přírodě, na čerstvém vzduchu okysličíte mozek, podpoříte činnost srdce, lymfy, trávícího traktu, posílíte imunitní systém. Utřídíte si myšlenky a pozorováním přírody také pohladíte nervy. 

3. Cvičení

Najděte si alespoň 1 sport, který vás bude bavit. Nejen, že budete dělat něco pro svoje zdraví, zpevníte svaly, zlepšíte si kondici, ale pokud vás bude sport opravdu bavit, nebudete se do něj muset nutit a váš požitek ze sportu se znásobí. Vyloučení endorfinů je samozřejmostí. Sportujte alespoň 2x týdně po dobu 45 minut. 

4. Pocení

Pocení můžeme dosáhnout několika způsoby. Já bych však vyzdvihla důležitost pocení, které vzniká fyzickou aktivitou.
Vaše tělo zahřejete zevnitř, následně dochází k vyplavení nepotřebných látek a škodlivin z těla, prokrví se kůže. Pokud dodržujete relativně zdravou životosprávu, omezíte vznik akné, protože nedochází k tak častému ukládání škodlivin v pórech. 

5. Voda

Voda je základ, bez vody by nebyl život. Pijte pouze čistou vodu, omezte minerálky a slazené nápoje. Já přestala pít sladké vody ve svých 16. Nebylo jednoduché si na vodu navyknout. První dny jsem měla neustálý pocit žízně, který jsem vodou nebyla schopná uhasit. Asi po týdnu jsem si na vodu zvykla a od té doby si dám skleničku něčeho slazeného velmi výjimečně. Po měsíci jsem se cítila lépe, zhubla jsem, měla jsem více energie.
Díky hydrataci zevnitř také zpomalíte tvorbu vrásek. 

6. Všeho tak akorát

Celý život zastávám názor, že od každého trochu je ideál. Můžeme si hlídat jídelníček, ale občas si dopřejme něco nezdravého, otevřete si láhev vína, ale myslete jiný den také na konvici s bylinkovým čajem. Sportujte, ale nezapomeňte na odpočinek atd.

7. Péče o pleť

Asi je to i geny, kterým vděčím za svou pleť, ale jsem si vědomá také toho, že se o svou pleť od dětského věku přirozeně starám.
Nikdy jsem si nekupovala drahé krémy. Hydratace a zpevnění je v určitém věku, samozřejmě, důležitá, ale přirozená péče je základ.
Každý večer si pleť odlíčím mlékem, umyju vodou, použiju pleťovou vodu, nanesu krém na noc. Ráno si obličej opláchnu studenou vodou, použiju tonikum, nanesu denní krém. Žádná věda. Naučte se nanášet krém způsobem, abyste zároveň podpořili funkci vašich mimických svalů (na youtube najdete mnoho videí). Zpomalíte proces stárnutí, ochabnutí některých svalů a zmírníte opuchnutí.
Občas si dopřejte péči u kosmetičky, čas od času použijte masku a hlavně….

8. Usmívejte se…

Žádná drahá kosmetika, procedury, ani rady nepomůžou, pokud ve vaší tváři bude vidět smutek. Úsměv je nejhezčí make-up a rozehřeje nejen jedno srdce. Navíc je dokázáno, že úsměv automaticky způsobí vyplavení hormonů do těla a my se hned cítíme lépe. Takže i když vám není dnes do smíchu, usmějte se. ☺

9. Spánek

I když se o sebe budete starat, spánek neošidíte a nenahradíte ničím jiným. Při spánku se tělo regeneruje, dobíjí baterky. Pokud nespíte alespoň 7 hodin denně delší dobu, dříve nebo později to Vaši pleť doběhne. To je krutý fakt. 

10. Indický angrešt, goji, borůvky…

Jsou to super potraviny, které zpomalují stárnutí a zároveň pomáhají v boji proti volným radikálům. Zařaďte je do vašeho jídelníčku alespoň občas. 

11. Vzdělávejte se

Dnešní doba je skvělá v tom, že se můžete vzdělávat, aniž byste opustili svůj byt. Internet je dnes plný různých informací a online kurzů. Z mého pohledu, nejhorší, co by se mi mohlo stát, je zakrnět. Dokud budeme posilovat mozek a rozšiřovat si obzory, budeme se cítit vnitřně stále bohatí, budeme se posouvat mentálně i psychicky.

12. Smiřte se s Vaší minulostí

Znám spoustu lidí, kteří si s sebou v životě nesou vztek na někoho, kdo jim ublížil, nebo mají, z jakéhokoliv důvodu, vztek na sebe. V okamžiku, kdy jste dělali nějaké rozhodnutí, jste ho dělali vědomě a jednali jste podle svého nejlepšího svědomí. Je přirozené, že uplynul nějaký čas a Váš úhel pohledu se změnil. Ale věřte, že jste přesně tam, kde máte být a jediné, co můžete změnit, je Vaše budoucnost. 

13. Rozdávejte radost

Člověk nemusí být zrovna Bill Gates, aby učinil někoho šťastného. Začněte třeba tím, že popřejete hezký den paní za pultem, zavoláte svým rodičům a co je důležité – chvalte. Samozřejmě jenom tehdy, pokud to opravdu myslíte vážně. Nechcete být patolízal…
V dnešní době máme všeobecně problém vyjádřit emoce, uznat něčí zásluhu, upřímně přát někomu úspěch… Někdy stačí opravdu jen jedno nevinné vlídné slovo, které může odstartovat velké činy. Motivujte ostatní v jejich snech. Lidé Vás budou mít rádi a budou s Vámi rádi trávit čas. A i Vy se obklopte takovými lidmi.
Život je kruh. Pokud vyšleš pozitivní myšlenku, vrátí se. Stejně, jako ta negativní… Tak se rozhodněte sami, co je lepší… ☺

14. Nechte se hýčkat

Dopřejte si čas od času masáž, jeďte na wellness víkend, zajděte si ke kadeřnici, na kosmetiku…
Ať už si pod tím pojmem „hýčkat“ představíte cokoliv, co máte rádi, v souvislosti s možností uvolnit se, odpočnout si, dobít baterky, dělejte to. Aspoň občas. Tělu hodně bereme, máme na sebe velké nároky, ale je potřeba mu to také vracet.

15. Cestujte

Pokaždé, když někam odjedu, jako by se vzdálily i starosti, které s každodenním životem souvisí. Nové místo, noví lidé, nové zvyky. I my jsme najednou chvíli někým jiným. Vlastně ne někým jiným, ale sami sebou. Bez všech nástrah, povinností a požadavků našeho každodenního života jsme více ve spojení s naším přirozeným já.
Každá cesta, i ta (z našeho pohledu) nevydařená, nás obohatí.
A nemusíme cestovat přes půl světa za poznáním. Stačí začít kolem našeho bydliště, v naší krásné zemi. 

16. Probuďte v sobě dítě

Děti jsou úžasné bytosti. Žijí v přítomném okamžiku, nepřemýšlí nad minulostí, ani budoucností, radují se z maličkostí, když se jim něco líbí, tak to řeknou, když se jim něco nelíbí, tak taky.
Kdy naposledy jste si zuli boty a rozběhli se v letním dešti trávou, skočili do sněhu a dělali andělíčky, nebo jste se dívali na pohádku v posteli?

17. Buďte optimista

Už jen proto, že se budete cítit lépe! Věřte, že vše dobře dopadne. Protože ono to nakonec tak bude. ☺

18. Ať Vám práce dělá radost

Lidé, kteří se živí tím, co milují jsou chodící shluk pozitivní energie. Takového člověka poznáte. Opravdu není nic lepšího, než když je práce naší vášní. Ne všichni máme to štěstí. Ale máme na vybranou… A nikdy není pozdě něco změnit. 

19. Sněte

Sněním si vytváříme naši budoucnost. V okamžiku, kdy přestaneme snít, rezignujeme a stáváme se, tak trochu, flegmatiky. Je všeobecně známo, že ten, kdo sní, je v životě šťastnější a úspěšnější (individuální měřítko). 

20. Jógové techniky

Existují různé způsoby, jak si praktikováním jógy pomoct. Dechovými cvičeními, ásanami, bandhami (uzávěry), meditací, relaxačními technikami. Zkuste objevit kouzlo jógy. Mimochodem obličejová jóga je v boji proti stárnutí taky moc fajn ☺.

21. Nebojte se stárnout

Stárnutí není jen o vráskách. Ale také o zkušenostech. S věkem přichází klid a nadhled. Nechtěla bych se vrátit ke svému dvacetiletému já a už teď se těším na své čtyřicetileté já. ☺

A co Vy? Taky Vás baví (ne)stárnout? ☺

Sdílet
Smoothie bowl

Tipy na letní snídaně

Snídáte rádi? Já taky. :-). V létě se přirozeně mění naše chutě, zvlášť v extrémně teplých dnech někdy ani nemáme chuť k jídlu nebo spíš toužíme po něčem lehčím a osvěžujícím…

více »
yogi čaj

Yogi čaj

Yogi čaj Nebo také masala, bílý čaj, chai tea… Čaj, který pijí nejen Indové a jogíni. Lahodný nápoj, který svou lehkou kořenitou a nasládlou chutí

více »
čaj

Jarní povzbuzení

Cítíte se na jaře unavení, malátní, bez elánu a chuti do života? Máte pocit, že Vám chybí nadšení a Vaše kreativita je na bodu mrazu a nemůžete se posunout dál? Zkoušeli jste někdy Vaše tělo na jaře očistit? Pokud ne, právě jarní očista by Vám mohla pomoci opět získat energii a dobrou náladu.

více »

Být sám se sebou

Jak moc důležité je umět být sám se sebou? Velmi. Protože od toho se odvíjí většina našich vztahů se všemi ostatními kolem nás.

více »

Zkusme chvíli netlačit na pilu

Taky se vám stává, že něco moc chcete, něco si přejete a ono to ne a ne vyjít?
A potom na to přestanete myslet, věnovat tomu přehnanou energii a najednou dostanete, po čem jste toužili?

více »

Nahlédnutí dovnitř

Nahlédnutí pod povrch, pod své touhy, nechat chvíli ego mimo místnost, napojení se na vnitřní hlas, intuici, sebe, vesmír…

více »

Hlavně v klidu

Máme tu další nový rok. Další předsevzetí, plány, cíle. Chceme být lepší, hezčí, zdravější, úspěšnější, vnímavější, chceme být všechno, co jsme minulý rok nebyli, chceme udělat to, co jsme nestihli.

více »

Cesta mé jógy

Lidé mají o józe různé představy. Pro jednoho může být jóga fyzické cvičení v sále plném lidí. Pro dalšího možnost, jak být na chvíli sám se sebou. Někdo vnímá jógu jako moment, kdy se zastaví a jen tak je. 
Jóga může mít mnoho podob a každý si v ní můžeme najít „svůj svět“. 

více »

Kontakt

Qubix 2020 © Všechna práva vyhrazena
error: Content is protected !!

Jak (ne)stárnout

  • Odesláním formuláře souhlasíte se storno podmínkami.
  • Další potřebné informace ode mne obdržíte emailem
  • Storno podmínky