Jak přežít vedra aneb…

Jak přežít vedra 
aneb
jak pomoct našemu organismu k přirozenému ochlazení

  1. Vynechte studené nápoje…

Raději zapomeňme na led a studené nápoje. Místo toho zkusme popíjet nápoje pokojové teploty, klidně i teplejší (ne horké). Když do organismu nalijeme v těchto dnech studený nápoj, ideálně ještě s ledem, pro naši termoregulaci to bude šok. Místo toho, abychom se ochladili, se začneme ještě více potit. V některých případech si také můžeme uhnat zánět nosohltanu nebo angínu.
Například v Indii i ve velkých vedrech popíjí Yogi čaj (masala).

  1. … i studenou sprchu

Na podobném principu funguje sprchování studenou vodou. Já vím, v těchto vedrech je vidina studené sprchy na konci dne velmi lákavá, ale v okamžiku, kdy ze sprchy vystoupíme opět do horkého prostředí, opotíme se a můžeme se sprchovat znovu. Zkusme raději teplou/vlažnou vodu. Díky tomu vytvoříme našemu tělu iluzi, že jsme po sprše vstoupili do chladnějšího prostředí (i když je teplota stále stejná.)

  1. Zpomalte

Léto je protipólem zimy. Z pohledu ajurvédy je zima obdobím temna, klidu, pasivity. Některé tyto vlastnosti se nám přenáší i do letního období. Temné sice rozhodně není, ale to, že bychom v létě měli zpomalit, rozhodně vhodné je. Najděme si chladný kout, místnost, trávu pod stromem, odpočívejme, užívejte si pohled na bujarou přírodu a čerpejme energii do podzimních a zimních měsíců. Poseďme s přáteli, u dobré knihy v houpací síti, namočme si nohy do potoka. Prostě, užívejme!

  1. Hydratujte

Období velkých veder vyžaduje pravidelné doplňování tekutin. Voda je samozřejmě ideální. Kávu, která zvyšuje vnitřní teplo, zkusme nahradit zeleným čajem, který má ochlazující a antioxidační účinky. Červené víno nahraďme bílým nebo šumivým, tvrdý alkohol zkusme úplně vynechat – dehydratuje. 

  1. Vyzkoušejte jógové ochlazující dechy

Následující dechové techniky mají na náš organismus ochlazující účinek. Ochlazují sliznici a následně naši krev.

Sheetali pranayama – jazykem vytvořte ruličku (kraje jazyku nasměrujte vzhůru) a srolovaný jazyk vyplázněte. Nadechněte se pusou přes srolovaný jazyk, zavřete pusu a vydechněte nosem. Opakujte 5x.

Sheetkari pranayama – přes spojené horní a dolní zuby k sobě se nadechněte tak, aby vzduch prošel přes vaše zuby (jako byste se velmi křečovitě a přehnaně usmívali a ukazovali zuby), následně pusu zavřete a vydechněte nosem. Opakujte 5x. 

Pozn. Pokud máte citlivé zuby, raději tuto techniku vynechejte. 

Po praxi obou technik byste měli vnímat příjemný chlad, rozlívající se od vaší ústní dutiny, přes sliznici dál do vašeho těla. Techniku můžete zkusit kdykoliv během dne a je vhodná pro všechny. Pouze při velmi nízkém tlaku a při astmatu se tento dech nedoporučuje. Nebo při vážném onemocnění srdce.

  1. Zapojte do praxe jógové ásany, které zklidňují

Předklony nám pomáhají se na konci dne zklidnit a dá se říct, že i ochlazují organismus. Protahují zadní stranu našeho těla, zklidňují mysl a pomáhají v introspekci. 

Vhodné ásany:

Balásana – dítě

Padahastásana – chodidla k dlaním neboli hluboký předklon ve stoje

Pasčimotanásana – kleště neboli předklon v sedě k nataženým dolním končetinám

Badhakonásána – motýlek

V každé pozici můžete zůstat 5 dechů, nebo dokud v pozici nevyvstane negace. 

7.   Ochlazující nápoje

  • Vlažný mátový čaj
  • Vlažný zelený čaj
  • Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

8.   Ochlazující potraviny

  • Čerstvé ovoce (ideálně sezónní – jahody, meloun, maliny…)
  • Zeleninové saláty 
  • Bio jogurty

Recept na ochlazující ajurvédský nápoj Lassi:

Kombinace rozmixované okurky, bílého jogurtu, vody, soli a pepře. 
1/2 okurky, 1-2 dcl vody (podle toho, jestli chcete mít nápoj řidší nebo hustší), 1 malý kelímek bio jogurtu, špetka soli a pepře. Vše rozmixujte, přelijte do sklenky a popíjejte. Dobrou chuť a hlavně pomalu a v klidu. 🙂

Sdílet
Smoothie bowl

Tipy na letní snídaně

Snídáte rádi? Já taky. :-). V létě se přirozeně mění naše chutě, zvlášť v extrémně teplých dnech někdy ani nemáme chuť k jídlu nebo spíš toužíme po něčem lehčím a osvěžujícím…

více »
yogi čaj

Yogi čaj

Yogi čaj Nebo také masala, bílý čaj, chai tea… Čaj, který pijí nejen Indové a jogíni. Lahodný nápoj, který svou lehkou kořenitou a nasládlou chutí

více »
čaj

Jarní povzbuzení

Cítíte se na jaře unavení, malátní, bez elánu a chuti do života? Máte pocit, že Vám chybí nadšení a Vaše kreativita je na bodu mrazu a nemůžete se posunout dál? Zkoušeli jste někdy Vaše tělo na jaře očistit? Pokud ne, právě jarní očista by Vám mohla pomoci opět získat energii a dobrou náladu.

více »

Být sám se sebou

Jak moc důležité je umět být sám se sebou? Velmi. Protože od toho se odvíjí většina našich vztahů se všemi ostatními kolem nás.

více »

Zkusme chvíli netlačit na pilu

Taky se vám stává, že něco moc chcete, něco si přejete a ono to ne a ne vyjít?
A potom na to přestanete myslet, věnovat tomu přehnanou energii a najednou dostanete, po čem jste toužili?

více »

Nahlédnutí dovnitř

Nahlédnutí pod povrch, pod své touhy, nechat chvíli ego mimo místnost, napojení se na vnitřní hlas, intuici, sebe, vesmír…

více »

Hlavně v klidu

Máme tu další nový rok. Další předsevzetí, plány, cíle. Chceme být lepší, hezčí, zdravější, úspěšnější, vnímavější, chceme být všechno, co jsme minulý rok nebyli, chceme udělat to, co jsme nestihli.

více »

Cesta mé jógy

Lidé mají o józe různé představy. Pro jednoho může být jóga fyzické cvičení v sále plném lidí. Pro dalšího možnost, jak být na chvíli sám se sebou. Někdo vnímá jógu jako moment, kdy se zastaví a jen tak je. 
Jóga může mít mnoho podob a každý si v ní můžeme najít „svůj svět“. 

více »

Jak (ne)stárnout

Čas od času se setkávám s dotazy, týkajících se mého životního stylu, jestli jsou nějaké přirozené způsoby, jak si pomoct v boji proti stárnutí a jak se udržovat fit fyzicky, mentálně i duševně. Dala jsem tedy dohromady svoje jednadvacatero.

více »

Kontakt

Qubix 2020 © Všechna práva vyhrazena
error: Content is protected !!

Jak přežít vedra aneb…

  • Odesláním formuláře souhlasíte se storno podmínkami.
  • Další potřebné informace ode mne obdržíte emailem
  • Storno podmínky