Instinkty

 

Co nám říkají? Posloucháte je?

 

Nedávno jsem přečetla moc zajímavou knihu, která klade důraz na to, abychom znovu začali poslouchat svoje přirozené instinkty. 

Co to vlastně znamená, poslouchat své instinkty? 

Každý z nás jsme se určitě někdy ocitli v situaci, kdy jsme cítili, že nám něco uvnitř napovídá, že bychom měli být na pozoru, že něco není v pořádku. A přesto jsme přesvědčili sami sebe, že se nám to jen zdá, že bude vše v pořádku…
Co se stalo později, vy už dobře víte. Za několik dnů, týdnů, měsíců, let… Jste stáli před situací, která byla následek našeho „neposlechnutí“ instinktů.

Co jsou to vlastně ty instinkty? 

Když si představíme v divočině lovené zvíře, těsně před tím, než na něj predátor zaútočí, vycítí, že je něco špatně. Zvedne hlavu, zavětří. Poslechne-li svůj instinkt, uteče a přežije.

U nás to nemusí být až tak vážná situace, týkající se života a smrti. Může to být rozhodování v každodenních činnostech, při volbě partnera, povolání, obchodního společníka. Jednoduchá volba, jestli se vydat doprava, či doleva, atd. Nejsme sice zvířata, ale tento instinkt byl u nás podobně vyvinutý. Postupem času, dobou, vlivem okolí, svojí ignorací, jsme o něj téměř přišli. 

Takovéto potlačení našeho instinktu si uvědomíme až zpětně. Přesně víte, v který moment jste zacítili to nepříjemné mrazení na vašem zátylku, zrychlení dechu, stáhnul se vám žaludek. Někdy tomu říkáme také šestý smysl. A my přesto ignorujeme všechny tyto signály a uděláme nějaké rozhodnutí, kterého později litujeme. Proč? Protože se to od nás očekává? Protože věříme, že něco/někoho dokážeme změnit? Protože nám se přece nic nepříjemného stát nemůže, když budeme jednat narovinu a s láskou?

Nazvala bych to abstraktně: „vražda vnitřního já“. Moc silné? Zamysleme se nad tím.

Něco uvnitř nás, něco velmi hluboko, co je naší nedílnou součástí, nám radí, abychom se nespálili, rychle pryč, nohy na ramena. Vidíme to červené blikající světlo, slyšíme sirénu a my? Všechny tyto signály ignorujeme, dokonce je začneme zpochybňovat, vlastní instinkt, který je tak přirozený, jako bytí samotné, jako nádech a výdech. 

Jednu dobrou věc na tom však najdeme. Poučení. Poučení se z vlastních nevhodných rozhodnutí a možnost, posunout se dál. 

Není pozdě. Nikdy není pozdě znovu začít poslouchat svoje instinkty. Vnímat sebe sama a umět dát sebe na první místo – ale to je na jiný článek…

Sdílet
Smoothie bowl

Tipy na letní snídaně

Snídáte rádi? Já taky. :-). V létě se přirozeně mění naše chutě, zvlášť v extrémně teplých dnech někdy ani nemáme chuť k jídlu nebo spíš toužíme po něčem lehčím a osvěžujícím…

více »
yogi čaj

Yogi čaj

Yogi čaj Nebo také masala, bílý čaj, chai tea… Čaj, který pijí nejen Indové a jogíni. Lahodný nápoj, který svou lehkou kořenitou a nasládlou chutí

více »
čaj

Jarní povzbuzení

Cítíte se na jaře unavení, malátní, bez elánu a chuti do života? Máte pocit, že Vám chybí nadšení a Vaše kreativita je na bodu mrazu a nemůžete se posunout dál? Zkoušeli jste někdy Vaše tělo na jaře očistit? Pokud ne, právě jarní očista by Vám mohla pomoci opět získat energii a dobrou náladu.

více »

Být sám se sebou

Jak moc důležité je umět být sám se sebou? Velmi. Protože od toho se odvíjí většina našich vztahů se všemi ostatními kolem nás.

více »

Zkusme chvíli netlačit na pilu

Taky se vám stává, že něco moc chcete, něco si přejete a ono to ne a ne vyjít?
A potom na to přestanete myslet, věnovat tomu přehnanou energii a najednou dostanete, po čem jste toužili?

více »

Nahlédnutí dovnitř

Nahlédnutí pod povrch, pod své touhy, nechat chvíli ego mimo místnost, napojení se na vnitřní hlas, intuici, sebe, vesmír…

více »

Hlavně v klidu

Máme tu další nový rok. Další předsevzetí, plány, cíle. Chceme být lepší, hezčí, zdravější, úspěšnější, vnímavější, chceme být všechno, co jsme minulý rok nebyli, chceme udělat to, co jsme nestihli.

více »

Cesta mé jógy

Lidé mají o józe různé představy. Pro jednoho může být jóga fyzické cvičení v sále plném lidí. Pro dalšího možnost, jak být na chvíli sám se sebou. Někdo vnímá jógu jako moment, kdy se zastaví a jen tak je. 
Jóga může mít mnoho podob a každý si v ní můžeme najít „svůj svět“. 

více »

Kontakt

Qubix 2020 © Všechna práva vyhrazena
error: Content is protected !!

Instinkty

  • Odesláním formuláře souhlasíte se storno podmínkami.
  • Další potřebné informace ode mne obdržíte emailem
  • Storno podmínky